امروز شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با Saturday 24 August 2019
خانه فرهنگ و هنر هرمزگان
منو اصلی
387 بار
۰ دیدگاه
ذخیره کن
ارسال کن
کپی کن
بزرگ
  
کوچک

مدیریت نادرست حوزه فرهنگی، تئاتر در هرمزگان را به حاشیه کشانده/ تئاتر در مدارس و هنرستان ها جایگاهی ندارد

مدیریت نادرست حوزه فرهنگی، تئاتر در هرمزگان را به حاشیه کشانده/ تئاتر در مدارس و هنرستان ها جایگاهی ندارد

مدیریت نادرست حوزه فرهنگی، تئاتر در هرمزگان را به حاشیه کشانده/ تئاتر در مدارس و هنرستان ها جایگاهی ندارد

مدیریت نادرست حوزه فرهنگی، تئاتر در هرمزگان را به حاشیه کشانده/ تئاتر در مدارس و هنرستان ها جایگاهی ندارد

مدیریت نادرست حوزه فرهنگی، تئاتر در هرمزگان را به حاشیه کشانده/ تئاتر در مدارس و هنرستان ها جایگاهی ندارد
مدیریت نادرست حوزه فرهنگی، تئاتر در هرمزگان را به حاشیه کشانده/ تئاتر در مدارس و هنرستان ها جایگاهی ندارد
شناسه خبر : 52108 | سرویس : اخبار برگزیده , اخبار ویژه , استان , تئاتر , تابلوی اعلانات , فرهنگ , فرهنگ و اجتماع , مشروح اخبار , مشروح اخبار تست , معرفی هنرمندان یکشنبه ۱۴ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹

یک کارشناس هنرهای نمایشی اظهار کرد:سال‌هاست که تئاتر هیچ جایگاهی در مدارس و آموزش و پرورش و حتی هنرستان های استان ندارد.

علیرضا داوری کارشناس هنرهای نمایشی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده در خصوص شرایط جذب مخاطب در تئاتر هرمزگان؛ افزود: اگر تئاتر را یک سیستم ارتباطی بدانیم که در آن فرستندگان پیامی را در معرض انتقال قرار می‌دهند و گیرندگان این پیام را ادراک و دریافت می‌کند و احتمالا در مقابل آن واکنش نشان می‌دهد، بنابراین اگر هر تئاتر به عنوان هنری ارتباطی مورد اهمیت قرار گیرد بخش مهمی از ارزش و اعتبار آن وابسته به حضور مخاطبان است.

 

تئاتر تنها وسیله‌ای برای ارتباط معنایی با مخاطب نیست/ تئاتر می‌تواند آزمایشگاه عمل افراد باشد

وی با بیان اینکه تئاتر تنها وسیله‌ای برای ارتباط معنایی با مخاطب نیست بلکه در درون خود تئاتر، محتوایی وجود دارد ؛ اظهار کرد: در این چند سال اخیر آمده‌اند و واژه تفریح و سرگرمی را جایگزین آن کرده‌اند اما مردم فقط برای سرگرمی به تئاتر نمی‌آیند، مردم می‌آیند تئاتر ببینند تا به نوعی، تأمل و تفکر کنند و در واقع تئاتر می‌تواند آزمایشگاه عمل افراد باشد.

 

داوری بیان کرد: اگر تئاتر به عنوان یک هنر مورد توجه قرار گیرد، مسلماً نیازمند دریافت‌گرانی است که با آن درگیر شوند، ارتباط برقرار کنند و به پیام هنری پاسخ بدهند و اگر تئاتر یک محصول فرهنگی و هنری باشد، نیازمند خریداران یا مخاطبانی است که نسبت به وجود آن احساس نیاز داشته باشند و تئاتر به عنوان یک محصول فرهنگی در سبد اقتصادی خانواده آنها تعریف شده باشد.

 

تئاتر نیازمند دریافت‌گرانی است/ تعداد مخاطبان تئاتر اندک است

کارشناس هنرهای نمایشی یادآور شد: شاید کاملاً بدبینانه باشد، اما به سختی می‌توان تعداد قابل توجهی از تماشاگران را در تئاتر هرمزگان سراغ گرفت که از خود هنرمندان تئاتر و دانشجویان و جمع عکاسان و خبرنگاران نباشند. در واقع تعداد تماشاگران عام که به تماشای تئاتر می‌آیند و احساس نیاز می‌کنند، آنقدر ناچیز و اندک است که به دشواری می توان آنها را در میان آمار تماشاگران ثابت تئاتر محسوب کرد.

 

وی ادامه داد: حضور و استقبال استثناعات اجراها که به مدد رانت های دولتی برای اقشار خاصی در طول گذر زمان صورت می پذیرد، صرف نظر کرده و جزء داده های آماری محسوب نمی کنیم؛ چرا که بیشتر بعنوان یک موج جریان ساز در مقطعی گذرا، امکان بروز می یابند که نمی توان به عنوان بدنه ثابت مخاطب تئاتر هرمزگان در طول سال محسوب شان کرد.

 

تئاتر هرمزگان فقط ارتباط برقرار کرده اما رابطه ایجاد نکرده است/ در بندرعباس فقط دو پایگاه اجرای تئاتر وجود دارد

این استاد دانشگاه در ادامه اضافه کرد: اگر شما به عنوان مثال با دوستی که خیلی نزدیک باشد می‌توانید رابطه داشته باشید. اما وقتی که می‌گوییم ارتباط، ارتباط ممکن است الان به وجود بیاید دو ساعت دیگر قطع شود؛ مشکلی که برای تئاتر هرمزگان داریم این است که در جامعه امروز هرمزگان، متأسفانه، تئاتر فقط ارتباط برقرار کرده است اما رابطه ایجاد نکرده است.

 

داوری افزود: در بندرعباس دو پایگاه اصلی و تقریبا استاندارد اجرای تئاتر وجود دارد که کتابخانه سید احمد خمینی (تماشاخانه آفتاب) و سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای طوبی می باشد که اکثرا سه قشر مخاطب، از اجرای تئاتر در این دو مکان بیشتر پشتیبانی می‌کنند، یکی خود گروه های تئاتری و خانواده تئاتر استان که بدون هیچ‌گونه پیش‌داوری و تعصبی فقط به فکر اعتلای رشد تئاتر هستند.

 

وی در ادامه به دو گروه دیگر که از اجرای تئاتر پشتیبانی می‌کنند اشاره کرد و گفت:گروه دوم، نخبگان، روشنفکران و یا استادانی که هم دغدغه ی تئاتر دارند و هم دوست دارند تئاتر ببینند و قشر سوم، جوانها هستند یعنی کسانی که دارند تئاتر را پر می‌کنند ولی آنها بیشتر می‌روند تا ارتباط میان‌پرده داشته باشند نه اینکه تئاتر ببینند.

 

فرایند نهادینه کردن نیازهای فرهنگی و اجتماعی، هیچ‌گاه در مورد تئاتر رخ نداد

داوری با بیان اینکه متاسفانه فرایند نیازمند‌سازی و نهادینه کردن نیازهای فرهنگی و اجتماعی، هیچ‌گاه در مورد تئاتر رخ نداد؛ خاطر نشان کرد: در واقع میانگین سن همه علاقه‌مندان تئاتر و نقطه آغازین علاقه‌مندی در سن جوانی است و عموما به صورت اتفاقی یا خیلی سخت و دشوار صورت می‌پذیرد و به همین دلیل هم باعث شده که میزان علاقه‌مندی به تئاتر در میان عموم مردم هرمزگان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

 

میزان علاقه‌مندی به تئاتر در میان مردم هرمزگان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است

این استاد دانشگاه تصریح کرد: طبیعتا افراد در جامعه هرمزگانی از سنین کم و از دوران دانش‌آموزی و حتی پیش از آن هیچ پیش‌زمینه و شناخت روشنی از تئاتر ندارند و حتی نگاهی واقع‌ بینانه می‌تواند این باشد که تقریبا تعداد زیادی از اهالی هرمزگان به جز عده‌ای اندک تا پایان عمر هیچگاه شانس آشنا شدن با تئاتر و شناخت آن را پیدا نمی‌کنند و تئاتر در زندگی اغلب این افراد تنها ذهنیتی دور و متفاوت با آنچه به واقع در یک سالن تئاتر اتفاق می‌افتد،است.

 

تئاتر در مدارس و آموزش و پرورش و هنرستان های استان جایگاهی ندارد/مدیریت نادرست در حوزه فرهنگی استان تئاتر را به حاشیه برده است

وی با اشاره به اینکه بخش مهمی از سهم به حاشیه رانده شدن تئاتر در هرمزگان را بدون شک می‌توان متوجه بی‌علاقه‌گی جامعه و مدیران فرهنگی نسبت به این رسانه فرهنگی و هنری دانست و افزود: اکنون سال‌هاست که تئاتر هیچ جایگاهی در مدارس و آموزش و پرورش و حتی هنرستان های استان ندارد و همان کورسوی دیرینه تئاتر دانش‌آموزی هم که چندین سال پیش وجود داشت، حالا مسیر دیگری را پیش گرفته است.

 

نهادهای دولتی و غیر دولتی اشتیاقی و شناختی نسبت به تئاتر ندارند

کارشناس هنرهای نمایشی گفت: نهادهای دولتی و غیر دولتی هیچ اشتیاق، علاقه و حتی هیچ شناختی نسبت به تئاتر و کارگردانی آن ندارند و نمی‌توان انتظار داشت که نقشی در تربیت و علاقه‌مندسازی مخاطبان برای امروز و آینده تئاتر داشته باشند.

 

دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر خلیج فارس کمکی به تزریق فرهنگ تئاتر در جامعه نکرد

داوری عنوان کرد: دانشگاه تازه تأسیس علمی کاربردی فرهنگ و هنر خلیج فارس هم حتی با وجود ارائه رشته بازیگری کمک چندانی به تزریق فرهنگ تئاتر در جامعه نکرد و تنها در همان خانواده ثابق تئاتر محدود و خلاصه شد.

 

این استاد دانشگاه بیان کرد:دانشجویی که حداقل روزی یک فیلم نبیند و یا به سایت ماهواره وصل نباشد اصلا نمی‌تواند دانشجو باشد و مشکل ما از آنجایی شروع می‌شود که چنین ضرورتی حتی در سطح کلان کشوری اش به لحاظ بودجه و حمایت هنری بی بهره مانده، تا چه برسد به سیستم نگاه مدیریتی استانی همانند هرمزگان که تمام نگاه ها در صنعت و اقتصاد خلاصه شده است انگار جایگاهی برای هنر اینجا کسی قائل نیست.

 

ضرورت فرهنگ و ارزشهای هنری مستقیما به مسئولان برمی‌گردد

وی با اشاره به اینکه ضرورت فرهنگ و ارزشهای هنری مستقیما به مسئولان برمی‌گردد ؛ افزود: مشکلی که در استان داریم این است که ۹۰ درصد جوانها که چندین سال است از فعالان تئاتر و دارای گروه های ثابت این استان اند دچار مشکلات شدید شغلی و مسائل ماد‌ّی ‌اند.

 

شبکه های مجازی اینترنتی تماشاگر را به سمت سطحی‌ نگری عادت داده است

کارشناس هنرهای نمایشی گفت: تئاتر هنر تفکر برانگیز و تأثیرگذاری است و برای بهره‌برداری از این ویژگی‌ها نیازمند مخاطبی متفکر و تأثیر پذیر است اما تلویزیون و شبکه های مجازی اینترنتی تماشاگر را به شدت از این مسیر به سمت سطحی‌ نگری و ساده پذیری عادت داده‌اند.

 

داوری ادامه داد: تماشاگران عام امروز آنقدر تئاتر ندیده‌اند و آنقدر به سطحی‌پردازی‌های تلویزیونی و کانال های مجازی اینترنتی عادت کرده‌اند که حوصله بسیاری از تئاترهای جدی و تفکر برانگیز را ندارند.

 

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تئاتر هنری و حرفه‌ای با تمام تلاش‌هایی که تا به حال برای جلب مخاطبان بیشتر انجام داده ،سوال این است که چرا همچنان از کمبود تماشاگر رنج می‌برد؟ چرا هنرمندان حرفه‌ای تئاتر و شیوه‌های مختلف نمایشی مثل کمدی و آثار عامه‌‌ پسند نتوانسته‌اند، مخاطبان بیشتری داشته باشند؟

 

محافظه کاری مخاطب آگاه با اصول و قواعد تئاتر یکی دیگر از مشکلات تئاتر است

وی با بیان اینکه مشکل بعدی تئاتر محافظه کاری مخاطب آگاه با اصول و قواعد تئاتر است ؛ گفت: فردی که هم تجربه سالیانه تئاتر را دارد و هم دارد تئاتر می‌خواند، صرفا می‌آید که ببیند و اظهارنظر هم نمی‌کند و به منفعل‌تر از خودش می‌گوید امروز وقت داری با هم تئاتر برویم به صرف آنکه آن تئاتر را می‌بیند، با این حساب که بعدها از اجرای خودش استقبال شود؛ ولی وقتی قرار است بگوید که خوب بود یا بد بود می‌گوید که من وقت ندارم حتی در اظهارنظر هم با شما دچار مسئله می‌شود یعنی نمی‌خواهد زیاد بجنگد یا به نوعی نمی‌خواهد شما را درگیر کند.

 

کارشناس هنرهای نمایشی افزود: راه حلی که دولت نیز برای ساماندهی گروه های تئاتری بدون تأمین زیر ساخت ها در نظر گرفت، علم کردن جریان تئاتر خصوصی بود و به شکل خیلی ساده ساختار اداره تئاترهای خصوصی در هرمزگان بدین صورت انجام پذیرفت.

 

داوری در خصوص مطلب بالا ادامه داد: سرپرست به عنوان همه کاره گروه، مکانی را برای اجرای نمایش در نظر گرفت یا با واسطه نامه نگاری اداری با خواهش و منت در گوشه ای از یکی از سالن های دولتی یا مدارس مستقر شد و سپس گروه‌ نمایشی را گردهم آورده و با تک تک افراد گروه وعده قراردادهای یک ساله یا چند ماهه بست و در واقع آنها را به استخدام مدت‌دار گروه در ‌آورد و درآمد ماهیانه را در قبال فعالیت هنری برایشان در نظر گرفت.

 

وی گفت: آیا می‌توان این شیوه اداره گروه برای تئاتر خصوصی را به عنوان الگویی در انطباق با سیستم اداره تئاترهای دولتی قرار داد؟ سال‌هاست که هنرمندان تئاتر حرفه‌ای مشکلات امنیت شغلی،استمرار فعالیت و کار، درآمد معین، بیمه و… را به عنوان مهمترین مشکلاتشان مطرح می‌کنند و روی کاغذ اینطور به نظر می‌رسد که دولت سعی دارد سیستم اداره تئاتر خصوصی را به عنوان یک الگو برای هنرمندان حرفه‌ای تئاتر را در رسیدن به خواسته‌هایشان بقبولاند.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یک واقعیت مهم دیگر هم وجود دارد و این که آیا می‌توان یک گروه حرفه‌ای تئاتر را برای دستیابی به درآمد گیشه و رسیدن به استقلال به حرکت در مسیر تئاتر عامه‌پسند تشویق کرد؟ و تازه در خوش‌بینانه‌ترین و بهترین شرایط آیا درآمد یک نمایش پرمخاطب کفاف مخارج یک اجرای حرفه‌ای را می‌دهد؟ این وسط تکلیف دولت در قبال تکثر اندیشه به کمک فعالان هنری چه می شود؟پاسخ می‌تواند منفی باشد.

 

وی ادامه داد: مقایسه هنرمندان تئاترهای حرفه‌ای و عامه‌پسند از نظر نوع کار تئاتری دقیقاً می‌تواند شبیه به مقایسه دکور و صحنه این دو نوع نمایش با یکدیگر باشد و آیا می‌توان ساده‌ترین و دم‌دستی‌ترین ابزارهایی را که بلافاصله بعد از اتمام فیلم به صحنه تئاترهای عامه‌پسند وارد می‌شوند را در یک تئاتر حرفه‌ای هم مورد استفاده قرار داد؟ آیا می‌توان تئاتر و هنرمندان با سابقه و حرفه‌ای آن را به حال خود رها کرد و با جامعه‌ای که به تئاتر عادت ندارند و هیچ‌گاه احساس نیازی هم نسبت به آن ندارند، تنها گذاشت و توقع داشت که بتوانند کار کنند؟

تئاتر باید سرگرمی‌ساز باشد

داوری با اشاره به اینکه تئاتر قرار نیست لزوماً به ما آموزش بدهد چون بر مبنای تعاریف بسیاری از بزرگان تئاتر، باید یکی از خصوصیات تئاتر این باشد که سرگرمی‌ساز باشد ، افزود: اگر بگوییم تئاتری باشد و پیامی نداشته باشد دیگر ارتباط نیست و همان رابطه می‌شود و مثل این است که به شخصی بگویند که شما بیا و یک میلیون بگیر و برای من کار کن و این کار را هم انجام بده، اما هیچ هدف و نتیجه ای برای پایان کار مشخص نشده باشد.

 

تئاتر ذاتاً باید دارای پیام باشد

کارشناس هنرهای نمایشی بیان کرد: تئاتر اگر ذاتاً تئاتر باشد باز هم دارای پیام است ولی اگر بگویید نه من صرفاً می‌روم و نمایشی را می‌بینم این به معنای درون شما برمی‌گردد که شما خودتان اهل معنا هستید و تمام افرادی که با هنرهای نمایشی سر و کار دارند اهل معنایند. یعنی می‌گویند من با این بینش فرضی می‌روم و اثری را می‌بینم که بتوانم از طریق این اثر، با جامعه ارتباط برقرار بکنم پس این اثر خودش این ارتباط را داشته است و این فقط منوط به آن پیام است.

 

هنرمندان پاسخ دهند از تولید تئاتر چه می خواهند؟

وی خاطر نشان کرد: خود تولید کنندگان تئاتر در هرمزگان وقتش است این پرسش را مطرح کنند که از تولید تئاتر چه می خواهند؟ دغدغه شهرت، انتقال پیام، دغدغه اندیشه یا درآمدزایی و اقتصاد وشاید پاسخ به این سوال ریشه بسیاری از دغدغه های چالش استقبال یا عدم استقبال مخاطب یا تماشاگر را حل کند.

 

انتهای پیام/

 

لینک مطلب : http://www.farhangkade.ir/?p=52108


 • Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
 • مطالب مرتبط با مطلب
  دیدگاه کاربران

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه فرهنگ و هنر هرمزگان در وب منتشر خواهد شد.

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  ارسال دیدگاه  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  آخرین اخبار

  جاده های غیر استاندارد منطقه سیاهو بندرعباس همچنان قربانی می گیرد/ چه کسی پاسخگوی جان مردم است؟

  جاده های غیر استاندارد منطقه سیاهو بندرعباس همچنان قربانی می گیرد/ چه کسی پاسخگوی جان مردم است؟

  جاده های غیر استاندارد منطقه سیاهو بندرعباس همچنان قربانی می گیرد/ چه کسی پاسخگوی جان مردم است؟

  جاده های غیر استاندارد منطقه سیاهو بندرعباس همچنان قربانی می گیرد/ چه کسی پاسخگوی جان مردم است؟
  جاده های غیر استاندارد منطقه سیاهو بندرعباس همچنان قربانی می گیرد/ چه کسی پاسخگوی جان مردم است؟

  قطع شدن دست صیاد جاسکی در کارخانه یخ

  قطع شدن دست صیاد جاسکی در کارخانه یخ

  قطع شدن دست صیاد جاسکی در کارخانه یخ

  قطع شدن دست صیاد جاسکی در کارخانه یخ
  قطع شدن دست صیاد جاسکی در کارخانه یخ

  امام زادگان مرکز هدایت و محل توبه است

  امام زادگان مرکز هدایت و محل توبه است

  امام زادگان مرکز هدایت و محل توبه است

  امام زادگان مرکز هدایت و محل توبه است
  امام زادگان مرکز هدایت و محل توبه است

  بشاگرد، پرچمدار کمبود زیر ساخت های جاده ای/ اعتراض مردم بشاگرد از عدم حضور به موقع بخشدار در محل کارش

  بشاگرد، پرچمدار کمبود زیر ساخت های جاده ای/ اعتراض مردم بشاگرد از عدم حضور به موقع بخشدار در محل کارش

  بشاگرد، پرچمدار کمبود زیر ساخت های جاده ای/ اعتراض مردم بشاگرد از عدم حضور به موقع بخشدار در محل کارش

  بشاگرد، پرچمدار کمبود زیر ساخت های جاده ای/ اعتراض مردم بشاگرد از عدم حضور به موقع بخشدار در محل کارش
  بشاگرد، پرچمدار کمبود زیر ساخت های جاده ای/ اعتراض مردم بشاگرد از عدم حضور به موقع بخشدار در محل کارش

  رهاسازی بخشی از آب سد استقلال میناب

  رهاسازی بخشی از آب سد استقلال میناب

  رهاسازی بخشی از آب سد استقلال میناب

  رهاسازی بخشی از آب سد استقلال میناب
  رهاسازی بخشی از آب سد استقلال میناب

  صف های طولانی کالاها مورد نیاز مردم سوژه شبکه های اجتماعی شد/توزیع ۶۰ تن گوشت در بندرلنگه

  صف های طولانی کالاها مورد نیاز مردم سوژه شبکه های اجتماعی شد/توزیع ۶۰ تن گوشت در بندرلنگه

  صف های طولانی کالاها مورد نیاز مردم سوژه شبکه های اجتماعی شد/توزیع ۶۰ تن گوشت در بندرلنگه

  صف های طولانی کالاها مورد نیاز مردم سوژه شبکه های اجتماعی شد/توزیع ۶۰ تن گوشت در بندرلنگه
  صف های طولانی کالاها مورد نیاز مردم سوژه شبکه های اجتماعی شد/توزیع ۶۰ تن گوشت در بندرلنگه

  اگر پاسداشت شهدا از بین برود دیگر کشور به آن اهداف عالیه نخواهد رسید

  اگر پاسداشت شهدا از بین برود دیگر کشور به آن اهداف عالیه نخواهد رسید

  اگر پاسداشت شهدا از بین برود دیگر کشور به آن اهداف عالیه نخواهد رسید

  اگر پاسداشت شهدا از بین برود دیگر کشور به آن اهداف عالیه نخواهد رسید
  اگر پاسداشت شهدا از بین برود دیگر کشور به آن اهداف عالیه نخواهد رسید

  دیدار با خانواده معظم شهدای مدافع حرم برای ما افتخار است

  دیدار با خانواده معظم شهدای مدافع حرم برای ما افتخار است

  دیدار با خانواده معظم شهدای مدافع حرم برای ما افتخار است

  دیدار با خانواده معظم شهدای مدافع حرم برای ما افتخار است
  دیدار با خانواده معظم شهدای مدافع حرم برای ما افتخار است

  نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی(نسرا) آغاز به کار کرد

  نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی(نسرا) آغاز به کار کرد

  نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی(نسرا) آغاز به کار کرد

  نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی(نسرا) آغاز به کار کرد
  نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی(نسرا) آغاز به کار کرد

  مدرسان دامنه اطلاعات خود در حوزه های مختلف رسانه گسترس دهند

  مدرسان دامنه اطلاعات خود در حوزه های مختلف رسانه گسترس دهند

  مدرسان دامنه اطلاعات خود در حوزه های مختلف رسانه گسترس دهند

  مدرسان دامنه اطلاعات خود در حوزه های مختلف رسانه گسترس دهند
  مدرسان دامنه اطلاعات خود در حوزه های مختلف رسانه گسترس دهند

  برگزاری نخستین دوره تربیت مدرس سطح ۲ سواد رسانه ای و فضای مجازی بسیج

  برگزاری نخستین دوره تربیت مدرس سطح ۲ سواد رسانه ای و فضای مجازی بسیج

  برگزاری نخستین دوره تربیت مدرس سطح ۲ سواد رسانه ای و فضای مجازی بسیج

  برگزاری نخستین دوره تربیت مدرس سطح ۲ سواد رسانه ای و فضای مجازی بسیج
  برگزاری نخستین دوره تربیت مدرس سطح ۲ سواد رسانه ای و فضای مجازی بسیج

  جلسات مهدویت تشکیلات میثاق الله در دانشگاه پیام نور هرمزگان برگزار شد+تصاویر

  جلسات مهدویت تشکیلات میثاق الله در دانشگاه پیام نور هرمزگان برگزار شد+تصاویر

  جلسات مهدویت تشکیلات میثاق الله در دانشگاه پیام نور هرمزگان برگزار شد+تصاویر

  جلسات مهدویت تشکیلات میثاق الله در دانشگاه پیام نور هرمزگان برگزار شد+تصاویر
  جلسات مهدویت تشکیلات میثاق الله در دانشگاه پیام نور هرمزگان برگزار شد+تصاویر

  بارش باران شهروندان میناب را در گل و لای فرو برد+تصاویر

  بارش باران شهروندان میناب را در گل و لای فرو برد+تصاویر

  بارش باران شهروندان میناب را در گل و لای فرو برد+تصاویر

  بارش باران شهروندان میناب را در گل و لای فرو برد+تصاویر
  بارش باران شهروندان میناب را در گل و لای فرو برد+تصاویر

  اطلاعیه ثبت نام دوره تربیت مدرس و مربی سواد رسانه و فضای مجازی+تصویر

  اطلاعیه ثبت نام دوره تربیت مدرس و مربی سواد رسانه و فضای مجازی+تصویر

  اطلاعیه ثبت نام دوره تربیت مدرس و مربی سواد رسانه و فضای مجازی+تصویر

  اطلاعیه ثبت نام دوره تربیت مدرس و مربی سواد رسانه و فضای مجازی+تصویر
  اطلاعیه ثبت نام دوره تربیت مدرس و مربی سواد رسانه و فضای مجازی+تصویر

  برخی ها قصد دارند ما را نزد مردم عزیزمان تخریب کنند

  برخی ها قصد دارند ما را نزد مردم عزیزمان تخریب کنند

  برخی ها قصد دارند ما را نزد مردم عزیزمان تخریب کنند

  برخی ها قصد دارند ما را نزد مردم عزیزمان تخریب کنند
  برخی ها قصد دارند ما را نزد مردم عزیزمان تخریب کنند

  بازی آن ها کثیف نبود؛ ما توان مقابله نداشتیم!

  بازی آن ها کثیف نبود؛ ما توان مقابله نداشتیم!

  بازی آن ها کثیف نبود؛ ما توان مقابله نداشتیم!

  بازی آن ها کثیف نبود؛ ما توان مقابله نداشتیم!
  بازی آن ها کثیف نبود؛ ما توان مقابله نداشتیم!

  سرزمین و ملت ایران این خیانت‌ها و تحقیرها را هرگز از یاد نخواهد برد

  سرزمین و ملت ایران این خیانت‌ها و تحقیرها را هرگز از یاد نخواهد برد

  سرزمین و ملت ایران این خیانت‌ها و تحقیرها را هرگز از یاد نخواهد برد

  سرزمین و ملت ایران این خیانت‌ها و تحقیرها را هرگز از یاد نخواهد برد
  سرزمین و ملت ایران این خیانت‌ها و تحقیرها را هرگز از یاد نخواهد برد

  پیشرفت عمرانی در بستکان معنایی ندارد مردم با آب گل آلود و چارپایان روزگار سر می کنند+تصویر

  پیشرفت عمرانی در بستکان معنایی ندارد مردم با آب گل آلود و چارپایان روزگار سر می کنند+تصویر

  پیشرفت عمرانی در بستکان معنایی ندارد مردم با آب گل آلود و چارپایان روزگار سر می کنند+تصویر

  پیشرفت عمرانی در بستکان معنایی ندارد مردم با آب گل آلود و چارپایان روزگار سر می کنند+تصویر
  پیشرفت عمرانی در بستکان معنایی ندارد مردم با آب گل آلود و چارپایان روزگار سر می کنند+تصویر

  درهای همیشه قفل ایستگاه‌های مکانیزه/ اتاقک هایی که در قرق دکه داران هستند

  درهای همیشه قفل ایستگاه‌های مکانیزه/ اتاقک هایی که در قرق دکه داران هستند

  درهای همیشه قفل ایستگاه‌های مکانیزه/ اتاقک هایی که در قرق دکه داران هستند

  درهای همیشه قفل ایستگاه‌های مکانیزه/ اتاقک هایی که در قرق دکه داران هستند
  درهای همیشه قفل ایستگاه‌های مکانیزه/ اتاقک هایی که در قرق دکه داران هستند

  ساخت کاخ آموزشی بر روی سقف لرزان مدارس تخریبی هرمزگان!

  ساخت کاخ آموزشی بر روی سقف لرزان مدارس تخریبی هرمزگان!

  ساخت کاخ آموزشی بر روی سقف لرزان مدارس تخریبی هرمزگان!

  ساخت کاخ آموزشی بر روی سقف لرزان مدارس تخریبی هرمزگان!
  ساخت کاخ آموزشی بر روی سقف لرزان مدارس تخریبی هرمزگان!

  زائران کشورهای خارجی در پیاده روی اربعین حسینی+تصاویر

  زائران کشورهای خارجی در پیاده روی اربعین حسینی+تصاویر

  زائران کشورهای خارجی در پیاده روی اربعین حسینی+تصاویر

  زائران کشورهای خارجی در پیاده روی اربعین حسینی+تصاویر
  زائران کشورهای خارجی در پیاده روی اربعین حسینی+تصاویر

  جاذبه عشق به حسین(ع) همه را به سوی خود می کشاند+تصاویر

  جاذبه عشق به حسین(ع) همه را به سوی خود می کشاند+تصاویر

  جاذبه عشق به حسین(ع) همه را به سوی خود می کشاند+تصاویر

  جاذبه عشق به حسین(ع) همه را به سوی خود می کشاند+تصاویر
  جاذبه عشق به حسین(ع) همه را به سوی خود می کشاند+تصاویر

  اجرای ۱۷ برنامه ویژه هفته بسیج دانش آموزی در هرمزگان

  اجرای ۱۷ برنامه ویژه هفته بسیج دانش آموزی در هرمزگان

  اجرای ۱۷ برنامه ویژه هفته بسیج دانش آموزی در هرمزگان

  اجرای ۱۷ برنامه ویژه هفته بسیج دانش آموزی در هرمزگان
  اجرای ۱۷ برنامه ویژه هفته بسیج دانش آموزی در هرمزگان

  الوعده وفا /تانکر های آبی اهدایی آستان قدس رضوی به بشاگرد رسید

  الوعده وفا /تانکر های آبی اهدایی آستان قدس رضوی به بشاگرد رسید

  الوعده وفا /تانکر های آبی اهدایی آستان قدس رضوی به بشاگرد رسید

  الوعده وفا /تانکر های آبی اهدایی آستان قدس رضوی به بشاگرد رسید
  الوعده وفا /تانکر های آبی اهدایی آستان قدس رضوی به بشاگرد رسید

  پیش بینی تولید ۱۰۰ تن شیره خرما در بستک

  پیش بینی تولید ۱۰۰ تن شیره خرما در بستک

  پیش بینی تولید ۱۰۰ تن شیره خرما در بستک

  پیش بینی تولید ۱۰۰ تن شیره خرما در بستک
  پیش بینی تولید ۱۰۰ تن شیره خرما در بستک

  شب شعر از توس تا کربلا در میناب برگزار می شود

  شب شعر از توس تا کربلا در میناب برگزار می شود

  شب شعر از توس تا کربلا در میناب برگزار می شود

  شب شعر از توس تا کربلا در میناب برگزار می شود
  شب شعر از توس تا کربلا در میناب برگزار می شود

  نخستین جلسه هماهنگی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم جاسک

  نخستین جلسه هماهنگی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم جاسک

  نخستین جلسه هماهنگی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم جاسک

  نخستین جلسه هماهنگی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم جاسک
  نخستین جلسه هماهنگی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم جاسک

  موکب علی اکبر (ع) رودان پذیرای زائران اربعین در کربلا+تصاویر

  موکب علی اکبر (ع) رودان پذیرای زائران اربعین در کربلا+تصاویر

  موکب علی اکبر (ع) رودان پذیرای زائران اربعین در کربلا+تصاویر

  موکب علی اکبر (ع) رودان پذیرای زائران اربعین در کربلا+تصاویر
  موکب علی اکبر (ع) رودان پذیرای زائران اربعین در کربلا+تصاویر

  اشتغال زایی بیش از ۲۰ هزار صنعتگر به کار صنایع دستی در میناب+تصاویر

  اشتغال زایی بیش از ۲۰ هزار صنعتگر به کار صنایع دستی در میناب+تصاویر

  اشتغال زایی بیش از ۲۰ هزار صنعتگر به کار صنایع دستی در میناب+تصاویر

  اشتغال زایی بیش از ۲۰ هزار صنعتگر به کار صنایع دستی در میناب+تصاویر
  اشتغال زایی بیش از ۲۰ هزار صنعتگر به کار صنایع دستی در میناب+تصاویر

  بیست و پنجمین مرکز نیکوکاری هرمزگان افتتاح شد

  بیست و پنجمین مرکز نیکوکاری هرمزگان افتتاح شد

  بیست و پنجمین مرکز نیکوکاری هرمزگان افتتاح شد

  بیست و پنجمین مرکز نیکوکاری هرمزگان افتتاح شد
  بیست و پنجمین مرکز نیکوکاری هرمزگان افتتاح شد

  نیم نگاهی به خدمات موکب های هرمزگان در شهر کربلا+تصاویر

  نیم نگاهی به خدمات موکب های هرمزگان در شهر کربلا+تصاویر

  نیم نگاهی به خدمات موکب های هرمزگان در شهر کربلا+تصاویر

  نیم نگاهی به خدمات موکب های هرمزگان در شهر کربلا+تصاویر
  نیم نگاهی به خدمات موکب های هرمزگان در شهر کربلا+تصاویر

  بزرگترین و تنها مرکز تخصصی آکادمیک قرآنی جنوب کشور رو به تعطیلی است

  بزرگترین و تنها مرکز تخصصی آکادمیک قرآنی جنوب کشور رو به تعطیلی است

  بزرگترین و تنها مرکز تخصصی آکادمیک قرآنی جنوب کشور رو به تعطیلی است

  بزرگترین و تنها مرکز تخصصی آکادمیک قرآنی جنوب کشور رو به تعطیلی است
  بزرگترین و تنها مرکز تخصصی آکادمیک قرآنی جنوب کشور رو به تعطیلی است

  مردم جزیره اسرار آمیز در انتظار معجزه ای برای رهایی از بند مشکلات+تصاویر

  مردم جزیره اسرار آمیز در انتظار معجزه ای برای رهایی از بند مشکلات+تصاویر

  مردم جزیره اسرار آمیز در انتظار معجزه ای برای رهایی از بند مشکلات+تصاویر

  مردم جزیره اسرار آمیز در انتظار معجزه ای برای رهایی از بند مشکلات+تصاویر
  مردم جزیره اسرار آمیز در انتظار معجزه ای برای رهایی از بند مشکلات+تصاویر

  استادیوم ۱۰ هزار نفری میناب ۹ ساله شد/ جوانان چشم‌ انتظار وعده های مسئولان

  استادیوم ۱۰ هزار نفری میناب ۹ ساله شد/ جوانان چشم‌ انتظار وعده های مسئولان

  استادیوم ۱۰ هزار نفری میناب ۹ ساله شد/ جوانان چشم‌ انتظار وعده های مسئولان

  استادیوم ۱۰ هزار نفری میناب ۹ ساله شد/ جوانان چشم‌ انتظار وعده های مسئولان
  استادیوم ۱۰ هزار نفری میناب ۹ ساله شد/ جوانان چشم‌ انتظار وعده های مسئولان

  آغاز برداشت هندوانه پاییزه در بندرلنگه/ پیش بینی تولید ۶۰۰ تن محصول

  آغاز برداشت هندوانه پاییزه در بندرلنگه/ پیش بینی تولید ۶۰۰ تن محصول

  آغاز برداشت هندوانه پاییزه در بندرلنگه/ پیش بینی تولید ۶۰۰ تن محصول

  آغاز برداشت هندوانه پاییزه در بندرلنگه/ پیش بینی تولید ۶۰۰ تن محصول
  آغاز برداشت هندوانه پاییزه در بندرلنگه/ پیش بینی تولید ۶۰۰ تن محصول

  ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص/ ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است

  ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص/ ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است

  ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص/ ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است

  ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص/ ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است
  ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص/ ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است

  سیس‌بافی، هنر بومی مردم جنوب کشور

  سیس‌بافی، هنر بومی مردم جنوب کشور

  سیس‌بافی، هنر بومی مردم جنوب کشور

  سیس‌بافی، هنر بومی مردم جنوب کشور
  سیس‌بافی، هنر بومی مردم جنوب کشور

  موکب به موکب تا سرزمین عشق

  موکب به موکب تا سرزمین عشق

  موکب به موکب تا سرزمین عشق

  موکب به موکب تا سرزمین عشق
  موکب به موکب تا سرزمین عشق

  میزبانی از ۱۰ هزار زائر اربعین حسینی در بندر لنگه+تصاویر

  میزبانی از ۱۰ هزار زائر اربعین حسینی در بندر لنگه+تصاویر

  میزبانی از ۱۰ هزار زائر اربعین حسینی در بندر لنگه+تصاویر

  میزبانی از ۱۰ هزار زائر اربعین حسینی در بندر لنگه+تصاویر
  میزبانی از ۱۰ هزار زائر اربعین حسینی در بندر لنگه+تصاویر

  کشف ۳۴ هزار قرص روانگردان و اعتیاد آور از عطاری‌های هرمزگان

  کشف ۳۴ هزار قرص روانگردان و اعتیاد آور از عطاری‌های هرمزگان

  کشف ۳۴ هزار قرص روانگردان و اعتیاد آور از عطاری‌های هرمزگان

  کشف ۳۴ هزار قرص روانگردان و اعتیاد آور از عطاری‌های هرمزگان
  کشف ۳۴ هزار قرص روانگردان و اعتیاد آور از عطاری‌های هرمزگان

  حال و هوای موکب های اربعین حسینی در پارسیان/ ۴ موکب به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کنند+ تصاویر

  حال و هوای موکب های اربعین حسینی در پارسیان/ ۴ موکب به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کنند+ تصاویر

  حال و هوای موکب های اربعین حسینی در پارسیان/ ۴ موکب به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کنند+ تصاویر

  حال و هوای موکب های اربعین حسینی در پارسیان/ ۴ موکب به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کنند+ تصاویر
  حال و هوای موکب های اربعین حسینی در پارسیان/ ۴ موکب به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کنند+ تصاویر

  ایجاد ۴ موکب برای خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی/ عبور بیش از ۲۵ هزار زائر از پارسیان برای رسیدن به کربلای معلی

  ایجاد ۴ موکب برای خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی/ عبور بیش از ۲۵ هزار زائر از پارسیان برای رسیدن به کربلای معلی

  ایجاد ۴ موکب برای خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی/ عبور بیش از ۲۵ هزار زائر از پارسیان برای رسیدن به کربلای معلی

  ایجاد ۴ موکب برای خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی/ عبور بیش از ۲۵ هزار زائر از پارسیان برای رسیدن به کربلای معلی
  ایجاد ۴ موکب برای خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی/ عبور بیش از ۲۵ هزار زائر از پارسیان برای رسیدن به کربلای معلی

  آغاز برداشت قارچ دکمه ای در بشاگرد+تصاویر

  آغاز برداشت قارچ دکمه ای در بشاگرد+تصاویر

  آغاز برداشت قارچ دکمه ای در بشاگرد+تصاویر

  آغاز برداشت قارچ دکمه ای در بشاگرد+تصاویر
  آغاز برداشت قارچ دکمه ای در بشاگرد+تصاویر

  مشعل اولین کوره واحدهای بنزین سازی فاز سوم ستاره خلیج فارس روشن شد

  مشعل اولین کوره واحدهای بنزین سازی فاز سوم ستاره خلیج فارس روشن شد

  مشعل اولین کوره واحدهای بنزین سازی فاز سوم ستاره خلیج فارس روشن شد

  مشعل اولین کوره واحدهای بنزین سازی فاز سوم ستاره خلیج فارس روشن شد
  مشعل اولین کوره واحدهای بنزین سازی فاز سوم ستاره خلیج فارس روشن شد

  کاهش ۹۵ درصدی بارندگی در سال جاری/ هرمزگان جزو سه استان خشک کشور است

  کاهش ۹۵ درصدی بارندگی در سال جاری/ هرمزگان جزو سه استان خشک کشور است

  کاهش ۹۵ درصدی بارندگی در سال جاری/ هرمزگان جزو سه استان خشک کشور است

  کاهش ۹۵ درصدی بارندگی در سال جاری/ هرمزگان جزو سه استان خشک کشور است
  کاهش ۹۵ درصدی بارندگی در سال جاری/ هرمزگان جزو سه استان خشک کشور است
  تجسمي و موسيقي
  اخبار ملی
  Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123