امروز چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ مصادف با Wednesday 19 September 2018
خانه فرهنگ و هنر هرمزگان
منو اصلی
178 بار
۰ دیدگاه
ذخیره کن
ارسال کن
کپی کن
بزرگ
  
کوچک

تشرف به تمامی اعتاب مقدسه عراق در یک روز/ خاطره‌ای به یاد ماندنی در حرم امام عسکریین(ع)

تشرف به تمامی اعتاب مقدسه عراق در یک روز/ خاطره‌ای به یاد ماندنی در حرم امام عسکریین(ع)

تشرف به تمامی اعتاب مقدسه عراق در یک روز/ خاطره‌ای به یاد ماندنی در حرم امام عسکریین(ع)

تشرف به تمامی اعتاب مقدسه عراق در یک روز/ خاطره‌ای به یاد ماندنی در حرم امام عسکریین(ع)

تشرف به تمامی اعتاب مقدسه عراق در یک روز/ خاطره‌ای به یاد ماندنی در حرم امام عسکریین(ع)
تشرف به تمامی اعتاب مقدسه عراق در یک روز/ خاطره‌ای به یاد ماندنی در حرم امام عسکریین(ع)
شناسه خبر : 58262 | سرویس : اخبار ملی , اخبارملی , پیشنهاد سردبیر چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰

سفر اصحاب رسانه به منظور بازدید و ارائه گزارشی از روند طرح توسعه اعتاب مقدسه عراق خاطرات خوشی همچون جمع‌آوری تربت امام حسین(ع) و لحظات شیرین در حرمین عسکریین(ع) به همراه داشت.

به گزارش فرهنگ کده به نقل از خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، ستاد بازسازی عتبات به منظور روند اجرای طرح‌های متنوع در اعتاب مقدسه عراق، گروهی از اصحاب رسانه‌های مکتوب، مجازی و دیداری را به عتبات اعزام کرد تا پیشرفت طرح‌های مختلف این ستاد را به اطلاع مردم برساند. این طرح‌ها با مشارکت مردم کشورمان در حال احداث و تکمیل است.

زمزمه دعای فرج در ایوان نجف/ بازدید از صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی

اصحاب رسانه در نخستین روز سفر به عتبات، در نجف استقرار پیدا کردند و به زیارت امیرالمؤمنین(ع) رفتند. در نخستین شب حضور در نجف باران رحمت الهی در ایوان نجف حال و هوای زائران را متفاوت کرده بود به طوری که در هر گوشه‌ای از حرم به ویژه در صحن حرم یکصدای دعای فرج را می‌خواندند.

بازدید از صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی نیز از دیگر برنامه‌های کاروان اعزامی به عتبات بود. صحن حضرت زهرا(س) از سال ۱۳۸۹ طراحی و اجرایی شده و فاز اول آن عید غدیر سال ۹۵ به بهره‌برداری رسیده است و هم‌اکنون سایر بخش‌های این صحن و شبستان در حال احداث است.

صحن حضرت زهرا(س) در دو بخش زیارتی و غیرزیارتی طراحی شده است که به گفته امیری مدیر پروژه بخش زیارتی شامل ۱۰۰ هزار مترمربع تا پایان تابستان و بخش غیرزیارتی به مساحت ۱۲۰ هزار مترمربع تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

پیشرفت طرح‌های توسعه حرم امیرالمؤمنین(ع)

در بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) و در بخش غیرزیارتی احداث هتل، پارکینگ، موزه و کتابخانه حرم علوی پیش‌بینی شده که بخش غیرزیارتی تاحدودی پیشرفت داشته است.

در تمامی بخش‌های حرم علوی که پیش از این یکی از کوچک‌ترین اعتاب مقدسه عراق بود، هنرهای سنتی ایرانی و اسلامی موج می‌زند به طوری که علاوه بر طراحی و معماری ایرانی اسلامی استفاده از رنگ‌ها و اشعار ایرانی نیز به زیبایی جلوه‌ می‌کند.

استفاده از هنر و معماری سنتی ایرانی اسلامی در حرم امام علی(ع)

آینه‌کاری، مقرنس و طراحی فوق‌العاده‌ای در بخش زیارتی و غیرزیارتی حرم امیرالمؤمنین(ع) به کار رفته است که هر کدام از ویژگی‌های خاصی برخوردار است به طوری که در بخش زیارتی که صحن حضرت زهرا(س) است مقرنس و پنجره‌های رنگین با معماری ایرانی اسلامی وجود دارد همچنین استفاده از سنگ‌های اصلی مرمر با رنگ‌های زیبا و متنوع در هر طبقه از صحن وجود دارد که هر طبقه را متفاوت از دیگری می‌کند.

طرح توسعه حرم امیرالمؤمنین(ع) که توسط هنرمندان و مهندسان ایرانی در حال انجام است، بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته و هم‌اکنون مراحل پایانی را طی می‌کند.

از حضور در پشت‌بام صحن حضرت زهرا(س) تا زیارت نزدیک‌ترین نقطه به ضریح امام علی(ع)

حضور در پشت بام صحن حضرت زهرا(س)، زیارت نزدیکترین بخش صحن به ضریح امام حسین(ع) و عکس‌های یادگاری در این مکان مقدس یکی از بهترین اتفاقات این سفر بود. در این مکان گنبد به وضوح دیده می‌شد و آرامش آن حال و هوای باورنکردنی داشت به طوری که لحظاتی همه مبهوت گنبد طلای امیرالمؤمنین(ع) شدند و اشک در چشمانشان جاری بود.

با توجه به تغییر برنامه‌های از پیش تعیین شده به دلیل انتخابات عراق و ایجاد فضای امنیتی، امکان استقرار بیشتر در نجف وجود نداشت به همین دلیل پس از صرف نهار، اصحاب رسانه به کربلا مشرف شدند.

بازدید از طرح‌های توسعه حرم سیدالشهدا(ع)

حضور در کربلا و بازدید از طرح‌های توسعه حرم سیدالهشدا(ع) برای هر کدام از اصحاب رسانه اتفاق مبارکی بود که به گفته برخی از آن‌ها ممکن است دیگر چنین توفیقی نصیب هیچ کدام نشود.

طرح توسعه حرم امام حسین(ع) در دو بخش بود که یکی احداث صحن عقیله بنی هاشم حضرا زینب(س) و دیگری لاغرسازی ستون‌های حرم به منظور ترفیع گنبد اباعبدالله(ع) است. احداث صحن عقیله بنی هاشم از اوایل دهه ۹۰ طراحی شده و از سال ۹۴ به طور رسمی آغاز شده است. در این بخش هنرمندان و کارگران ایرانی شبانه‌روز در حال فعالیت بودند و تاکنون گودبرداری و سازه آن پیش رفته است.

صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب(س) اولین فاز از اجرای طرح توسعه حرم امام حسین(ع) با زیربنای۱۶۰  هزار مترمربع به عنوان طرحی عظیم در توسعه اعتاب مقدسه به شمار می‌رود که دارای بخش‌های متنوعی همچون شبستان‌های زیارتی، فضای رو باز، کتابخانه، موزه و دارالضیافه است که در ضلع جنوب غربی حرم و در سمت باب الرأس، باب القبله، خیمه گاه و تل زینبیه خواهد بود و تاکنون خاکبرداری این بخش حدود ۲۴۰ هزار مترمکعب پیش رفته است.

طرح صحن عقیله بنی‌هاشم(س) بخشی از طرح ۳۸ هکتاری توسعه حرم امام حسین(ع) محسوب می‌شود که در چهار طبقه احداث می‌شود و در این بخش تنها ۵ هکتار در حال ساخت است.

به گفته مسؤولان و مدیر پروژه توسعه حرم امام حسین(ع) صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب(س) تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد.

حضور در اعماق خاکبرداری صحن حضرت عقیله بنی هاشم(س) و جمع‌آوری خاک تربت

حضور در اعماق خاکبرداری صحن حضرت عقیله بنی هاشم(س) و مشاهده تلاش ایرانیان برای توسعه این صحن و سرا سعادتی بود که نصیب اصحاب رسانه در این بازدید شد. با توجه به اینکه آیت‌الله سیستانی خاک‌های این بخش را تربت دانسته بودند بسیاری از اصحاب رسانه با دستان خود از این خاک متبرک جمع کرده و با بوسیدن خاک تربت امام حسین(ع) برای فرج امام زمان(عج) و حوائج دنیوی و اخروی دعا کردند.

خاک‌های این منطقه برق خاصی داشت به طوری که حس می‌کردی در هر مشت از آن ذرات کوچک نقره خودنمایی می‌کند. پس از آن مسؤولان پروژه به اصحاب رسانه قطعه‌ای کوچک از سنگ اطراف حرم امام حسین(ع) دادند که برکت و دستاورد بزرگی در این سفر بود.

پیشرفت بیش از ۷۵ درصدی طرح لاغرسازی ستون‌های حرم امام حسین(ع)

روز بعد نیز بازدید از طرح لاغرسازی حرم امام حسین(ع) از برنامه‌های اصلی بود که در این بخش حس و حال همه متفاوت بود. با توجه به اجرای این طرح، بخش زیادی از اطراف ضریح امام حسین(ع) بسته بود که با هماهنگی‌های انجام شده برخی به این بخش مشرف شدند و خود را زیر قبه اباعبدالله(ع) رساندند.

لاغرسازی ستون‌های حرم امام حسین(ع) که هر کدام بخش زیادی از شبستان را گرفته بود برای ترفیع گنبد در حال انجام است و تاکنون بیش از ۷۵ درصد از آن اجرایی شده و پس از تکمیل لاغرسازی ستون‌های چهاگانه در اطراف ضریح، طرح ترفیع گنبد امام حسین(ع) اجرا خواهد شد.

در طرح ترفیع گنبد سیدالشهدا(ع) که از بین‌الحرمین چندان دیده نمی‌شود، قرار است هفت متر و نیم این گنبد بالاتر رود که این طرح توسط مهندسان ایرانی در حال انجام است.

حضور پرشور زائران در بین‌الحرمین/ قرائت زیارت عاشورا و زمزمه لبیک یا حسین در کربلا

زیارت حرم امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) آن هم در آخرین روزهای ماه شعبان با وجود شلوغی‌های این روزها بسیار دلچسب بود. بسیاری از عاشقان اباعبدالله(ع) از کشورهای مختلف به ویژه هند و پاکستان با لباس‌های تمیز و رنگین به این مکان مقدس آمده بودند و هر کسی با هر رنگ، زبان و نژادی با معشوق خود راز و نیاز می‌کرد.

بین‌الحرمین در این شب‌ها لحظه‌ای خلوت نبود و هر کاروانی برای خود در ساعات مختلف شبانه‌روز به ویژه از اذان مغرب تا اذان صبح برنامه اجرا می‌کرد. گروهی از هند و پاکستان و گروهی از آذربایجان و ایران در هر قسمت از بین‌الحرمین حلقه زده و زیارت عاشورا می‌خواندند به مدیحه‌سرایی می‌پرداختند.

نم‌نم باران رحمت الهی در این روزها به ویژه در بامداد موجب شده بود که با مداحی‌هایی متفاوت اشک در دیدگان زائران حلقه زند. زمزمه «با توام باران ظهر روز دهم کجا بودی؟» در بین‌الحرمین دل هر عاشقی را کربلایی می‌کرد.

برگزاری نماز‌های جماعت در حرم سیدالهشدا(ع) و حضرت عباس(ع) با شکوه بسیاری برپا می‌شد و هنگام برپایی نمازهای جماعت هر لحظه بر تعداد زائران افزوده می‌شد.

حوالی ضریح سیدالشهدا(ع) که در بخش بانوان نرده‌کشی شده بود که زیارت سیدالشهدا(ع) و دعا زیر قبه حضرت با نظم بیشتری باشد نیز حال و هوای خاصی داشت به طوری که زائران در صف دعای فرج می‌خواندند و «لبیک یا حسین(ع)» زمزمه می‌کردند؛ یکی به ضریح خیره بود و اشک می‌ریخت و دیگری زیارتنامه می‌خواندو برخی هم زیر لب با ارباب بی‌کفن درددل می‌کردند و حوایج خود را می‌گفتند. زیر قبه که می‌رسیدی نگاه‌های نگران و دلواپس همه را می‌توانستی حس کنی برخی پارچه‌هایی متبرک می‌کردند و برخی دیگر از خادمان دعا برای شفای بیمارشان را طلب می‌کردند.

زیارت در کربلا همیشه با هر زیارتی متفاوت است و هر عاشق و مسلمانی در هر دعایی به ویژه در شب‌های قدر زیارت امام حسین(ع) را از خدا می‌خواهد؛ برخی از زائران با نگاه ملتمس زیارت مجدد را از حضرت می‌خواستند.

یک روز رویایی/ تشرف به تمامی اعتاب مقدسه عراق در یک روز

با توجه به اینکه شنبه ۲۲ اردیبشهت‌ماه انتخابات عراق بود، فضای امنیتی بیشتری در این شهر حاکم شده بود و امکان سفر به شهر دیگری نبود به همین دلیل یک روز پس از انتخابات عراق و کاهش محدودیت‌های نظامی و امنیتی کاروان اصحاب رسانه روز متفاوت و خاصی را تجربه کردند.

روزی که پس از اقامه نماز صبح در کربلا، به سامرا مشرف شدند و از آن‌جا به کاظمین و پس از آن نجف؛ زیارت اعتاب مقدسه عراق(ع) در یک روز تجربه متفاوتی بود که برای هر کدام خاطره زیبایی رقم زد.

از کربلا تا سامرا حدود ۶ ساعت راه بود که البته در مسیر به شهر بلد و حرم مطهر امامزاده سیدمحمد(ع) رفتیم. ستاد بازسازی عتبات در آستان سیدمحمد(ع) نیز طرح توسعه حرم را اجرایی می‌کند.

دیدن شگفتی‌ها و کرامات این امامزاده تعجب همه را برانگیخت. مسؤولان توسعه حرم از لحظات حمله داعش به حرم و تغییر مسیر موشک‌ها می‌گفتند. آستان سیدمحمد(ع) همواره میزبان خیل عظیمی از عاشقان است که هر کسی با هر نیتی به این حرم مشرف می‌شود و مردم عراق نیز به این امامزاده عنایت و توجه خاصی دارد تا جایی که می‌گویند هر کسی هر حاجت مادی در زندگی خود دارد باید از امامزاده سیدمحمد(ع) بگیرد.

در ورودی ضریح نیز گهواره‌ای سبزرنگ بود و هر کسی برای بچه‌دار شدن نذری می‌کرد و پس از آن به سمت ضریح می‌رفت.

ضریح سیدمحمد(ع) شکوه و زیبایی خیره‌کننده‌ای داشت و با وجود اینکه هنوز صحن و شبستان آن توسعه پیدا نکرده بود در گوشه و کنار آن جمع کثیری از زائران در حال عبادت بودند.

شبستان آستان سیدمحمد(ع) ۲۱۰۰ متری می‌شود

به گفته موسی اسماعیلی مسئول طرح توسعه حرم امامزاده سیدمحمد(ع) از فرزندان امام هادی(ع) در سامرا، با تکمیل این طرح ۱۲ هزار مترمربع به متراژ صحن افزوده می‌شود و تاکنون اجرای سنگفرش ۲ هزار متر از حرم انجام شده است.

فضای قدیمی شبستان حدود یک هزار و ۴۰۰ مترمربع بوده و نیازمند مرمت نیز است در منار مرمت این بخش شبستان از بخش خواهران ۳۵۰ مترمربع و از بخش برادران ۳۵۰ مترمربع مساحت توسعه می‌یابد به طوری که در محموع ۷۰۰ متر برای توسعه آسان سیدمحمد(ع) در نظر گرفته شده است که با در نظر گرفتن بخش قبلی و فضای قدیمی مساحت شبستان به دو هزار و ۱۰۰ مترمربع می‌رسد.

در پشت بام این حرم تمام شهر قابل مشاهده است و با توجه به اینکه گنبد و مناره‌ها نیز در حال ترمیم بود، امکان رفتن به برخی از قسمت‌ها وجود نداشت.

پس از آن اصحاب رسانه به سامرا و حرم امامین عسکریین(ع) مشرف شدند. حرم امامین عسکریین(ع) غربت خاصی داشت به طوری که تعداد زائران در این مکان مقدس کمتر از سایر اعتاب مقدسه بود.

احداث صحن سیده نرجس(س) در سامرا

ستاد باسازی عتبات در سامرا و حرم امامین عسکریین(ع) نیز طرح‌های متنوعی اجرا می‌کنند که احداث صحن سیده نرجس(س) و توسعه حرم از هر طرف به مساحت ۳۰۰ متر از دیگر اقدامات است.

صحن سیده نرجس(س) روند خوبی را طی می‌کند و در حال تکمیل است به طوری که زیباسازی آن در حال انجام است.

همچنین با توجه به طرح توسعه حرم امامین عسکریین(ع) قسمتی از اطراف حرم باید تخریب شده و صحن ایجاد شود.

ضریح حرمین عسکریین(ع) که پیش از این چوبی بود، اکنون ضریحی طلایی و زیبا شده بود که این ضریح زیبایی خیره‌کننده‌ای داشت به طوری که همه را مبهوت کرد. ضریح حرم امام عسکریین(ع) نوروز سال ۹۶ رونمایی شده بود.

خاطره‌ای به یاد ماندنی در صحن حرم امام عسکریین(ع)

اصحاب رسانه در این حرم شریف پس از اقامه نماز و صرف غذای حضرتی، از بخش‌های متنوع آن گزارش تهیه کردند. یکی از خادمان این صحن و سرا با دیدن خستگی اصحاب رسانه از مسیر، از آن‌ها خواست در صحن نشسته تا خاطره به یاد ماندنی برای آن‌ها رقم زند.

پس از چند دقیقه دمنوش و شیرینی حضرت مهدی(عج) را در ایوان آورد که این اقدام بسیاری از اصحاب رسانه را شگفت‌زده کرد چرا که هیچ کسی حتی فکرش را نمی‌کرد که با چنین آرامشی در این صحن نشسته و دمنوش و شیرنی بخورد.

پس از آن مسؤولان زیباسازی و آینه‌کاری حرم یک قطعه از سنگ‌های مرمر صحن را به یادگار به اصحاب رسانه دادند. گرفتن عکس‌های یادگاری و خبری در صحن و اطراف ضریح که به هیچ کسی اجازه ورود حتی گوشی را نمی‌دهند نیز بسیار لذت‌بخش بود.

پس از این سفر رویایی، اصحاب رسانه به سمت کاظمین مشرف شدند. مسیر سامرا تا کاظمین هم با وجود طولانی بودن با اشتیاق زیارت به راحتی طی شد.

در کاظمین و حرم امامین جوادین(ع) مسائل امنیتی بیشتری حاکم بود به همین دلیل امکان ورود تجهیزات و دوربین وجود نداشت و اصحاب رسانه پس از زیارت، تنها از بخشی از طرح توسعه حرم بازدید کردند.

بعد از تشرف به کاظمین، همه به سمت هتل محل اقامت در نجف رفتیم. این روز برای همه به یاد ماندنی بود چرا که در یک روز به همه جا رفته و زیارت کرده بودند.

توفیق رفتن به مضیف امام علی(ع) 

با وجود اینکه مسیر هر شهری طولانی بود اما اشتیاق زیارت هیچ‌کسی را خسته نکرده بود.

در نجف اشرف نیز اصحاب رسانه به مسجد سهله و کوفه مشرف و از تغییرات آن در چند سال اخیر مطلع شدند. غذای زیارتی حرم امیرالمؤمنین(ع) و رفتن به مضیف از دیگر برنامه‌هایی بود که تشرف به آن برای همه آرزویی بود.

وداع با امیرالمؤمنین(ع) بسیار سخت بود. دیدن ایوان نجف و شکوه و عظمت خیره‌کننده حرم که در مراحل بازسازی بود، لطف زیادی برای همه داشت. حرم امیرالمؤمنین(ع) برای هر مسلمانی حکم خانه پدری را دارد که حس آسایش و راحتی در آن موج می‌زند.

سخت‌ترین لحظه سفر/ وداع با امیرالمؤمنین(ع)

دوری از اعتاب مقدسه عراق و وداع با آن چنان سخت بود که هیچ‌کسی توانایی دل کندن از آن را نداشت. برخی تا آخرین دقایق حضور در نجف در حرم بودند و زیارت می‌کردند و برخی هم به نیابت از دیگران نماز می‌خواندند. این لحظه یکی از سخت‌ترین لحظات سفر بود.

با همه شیرینی‌ها و خاطرات خوش این سفر به پایان رسید و همه به سلامت به کشور بازگشتند و در لحظه ورود به ایران اسلامی با خوشحالی و معنویت این سفر نورانی آرزوی دیدار مجدد کردند.

انتهای پیام/

لینک مطلب : http://www.farhangkade.ir/?p=58262


 • Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
 • مطالب مرتبط با مطلب
  دیدگاه کاربران

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه فرهنگ و هنر هرمزگان در وب منتشر خواهد شد.

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  ارسال دیدگاه  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  آخرین اخبار

  هرمزگان با ۵۵۰ برنامه به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود

  هرمزگان با ۵۵۰ برنامه به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود

  هرمزگان با ۵۵۰ برنامه به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود

  هرمزگان با ۵۵۰ برنامه به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود
  هرمزگان با ۵۵۰ برنامه به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود

  نگاهی به آئین‌های میناب در ماه محرم/میناب شهر عاشقان ثارالله

  نگاهی به آئین‌های میناب در ماه محرم/میناب شهر عاشقان ثارالله

  نگاهی به آئین‌های میناب در ماه محرم/میناب شهر عاشقان ثارالله

  نگاهی به آئین‌های میناب در ماه محرم/میناب شهر عاشقان ثارالله
  نگاهی به آئین‌های میناب در ماه محرم/میناب شهر عاشقان ثارالله

  دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها/ چاه های غیر مجاز عامل اصلی آسیب به سفره های زیر زمینی هستند

  دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها/ چاه های غیر مجاز عامل اصلی آسیب به سفره های زیر زمینی هستند

  دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها/ چاه های غیر مجاز عامل اصلی آسیب به سفره های زیر زمینی هستند

  دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها/ چاه های غیر مجاز عامل اصلی آسیب به سفره های زیر زمینی هستند
  دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها/ چاه های غیر مجاز عامل اصلی آسیب به سفره های زیر زمینی هستند

  «علم شوئی» و «علم بندی»آیین کهن و سنتی محرم در روستاهای سیریک

  «علم شوئی» و «علم بندی»آیین کهن و سنتی محرم در روستاهای سیریک

  «علم شوئی» و «علم بندی»آیین کهن و سنتی محرم در روستاهای سیریک

  «علم شوئی» و «علم بندی»آیین کهن و سنتی محرم در روستاهای سیریک
  «علم شوئی» و «علم بندی»آیین کهن و سنتی محرم در روستاهای سیریک

  سوگواره «احلی من العسل» در میناب برگزار شد+تصاویر

  سوگواره «احلی من العسل» در میناب برگزار شد+تصاویر

  سوگواره «احلی من العسل» در میناب برگزار شد+تصاویر

  سوگواره «احلی من العسل» در میناب برگزار شد+تصاویر
  سوگواره «احلی من العسل» در میناب برگزار شد+تصاویر

  اردوهای جهادی دانشگاه خود شناسی است/ تیم های جهادگر حامل پیام حس نوع دوستی هستند

  اردوهای جهادی دانشگاه خود شناسی است/ تیم های جهادگر حامل پیام حس نوع دوستی هستند

  اردوهای جهادی دانشگاه خود شناسی است/ تیم های جهادگر حامل پیام حس نوع دوستی هستند

  اردوهای جهادی دانشگاه خود شناسی است/ تیم های جهادگر حامل پیام حس نوع دوستی هستند
  اردوهای جهادی دانشگاه خود شناسی است/ تیم های جهادگر حامل پیام حس نوع دوستی هستند

  رزمایش خدمت بسیج جان تازه ای به گروه های جهادی داد/ تغییر نگرش جوانان از برکات اردوهای جهادی است

  رزمایش خدمت بسیج جان تازه ای به گروه های جهادی داد/ تغییر نگرش جوانان از برکات اردوهای جهادی است

  رزمایش خدمت بسیج جان تازه ای به گروه های جهادی داد/ تغییر نگرش جوانان از برکات اردوهای جهادی است

  رزمایش خدمت بسیج جان تازه ای به گروه های جهادی داد/ تغییر نگرش جوانان از برکات اردوهای جهادی است
  رزمایش خدمت بسیج جان تازه ای به گروه های جهادی داد/ تغییر نگرش جوانان از برکات اردوهای جهادی است

  معضلی پایدار به نام سگ های ولگرد در قطب اقتصاد کشور/ شهرداری پای کار نیست+ تصاویر

  معضلی پایدار به نام سگ های ولگرد در قطب اقتصاد کشور/ شهرداری پای کار نیست+ تصاویر

  معضلی پایدار به نام سگ های ولگرد در قطب اقتصاد کشور/ شهرداری پای کار نیست+ تصاویر

  معضلی پایدار به نام سگ های ولگرد در قطب اقتصاد کشور/ شهرداری پای کار نیست+ تصاویر
  معضلی پایدار به نام سگ های ولگرد در قطب اقتصاد کشور/ شهرداری پای کار نیست+ تصاویر

  حمایت از طرح های مشترک دانشگاه و سازمان بسیج علمی

  حمایت از طرح های مشترک دانشگاه و سازمان بسیج علمی

  حمایت از طرح های مشترک دانشگاه و سازمان بسیج علمی

  حمایت از طرح های مشترک دانشگاه و سازمان بسیج علمی
  حمایت از طرح های مشترک دانشگاه و سازمان بسیج علمی

  عزاداری سنتی علم گردانی در میناب برگزار شد+تصاویر

  عزاداری سنتی علم گردانی در میناب برگزار شد+تصاویر

  عزاداری سنتی علم گردانی در میناب برگزار شد+تصاویر

  عزاداری سنتی علم گردانی در میناب برگزار شد+تصاویر
  عزاداری سنتی علم گردانی در میناب برگزار شد+تصاویر

  مقابله با کوله‌بران جز هزینه و بدبینی چیزی برای جامعه ندارد

  مقابله با کوله‌بران جز هزینه و بدبینی چیزی برای جامعه ندارد

  مقابله با کوله‌بران جز هزینه و بدبینی چیزی برای جامعه ندارد

  مقابله با کوله‌بران جز هزینه و بدبینی چیزی برای جامعه ندارد
  مقابله با کوله‌بران جز هزینه و بدبینی چیزی برای جامعه ندارد

  تلاش ها برای ساخت بیمارستان ستاره خلیج فارس ادامه دارد

  تلاش ها برای ساخت بیمارستان ستاره خلیج فارس ادامه دارد

  تلاش ها برای ساخت بیمارستان ستاره خلیج فارس ادامه دارد

  تلاش ها برای ساخت بیمارستان ستاره خلیج فارس ادامه دارد
  تلاش ها برای ساخت بیمارستان ستاره خلیج فارس ادامه دارد

  آغاز شمارش معکوس نابودی آثار باستانی در بشاگرد/ اولین مسجد تشیع هرمزگان در حال تخریب است+تصاویر

  آغاز شمارش معکوس نابودی آثار باستانی در بشاگرد/ اولین مسجد تشیع هرمزگان در حال تخریب است+تصاویر

  آغاز شمارش معکوس نابودی آثار باستانی در بشاگرد/ اولین مسجد تشیع هرمزگان در حال تخریب است+تصاویر

  آغاز شمارش معکوس نابودی آثار باستانی در بشاگرد/ اولین مسجد تشیع هرمزگان در حال تخریب است+تصاویر
  آغاز شمارش معکوس نابودی آثار باستانی در بشاگرد/ اولین مسجد تشیع هرمزگان در حال تخریب است+تصاویر

  ۱۴۰ مبلغ به مناطق مختلف بشاگرد اعزام شد

  ۱۴۰ مبلغ به مناطق مختلف بشاگرد اعزام شد

  ۱۴۰ مبلغ به مناطق مختلف بشاگرد اعزام شد

  ۱۴۰ مبلغ به مناطق مختلف بشاگرد اعزام شد
  ۱۴۰ مبلغ به مناطق مختلف بشاگرد اعزام شد

  همایش مبلغین محرم حوزه علمیه بشاگرد برگزار شد+تصاویر

  همایش مبلغین محرم حوزه علمیه بشاگرد برگزار شد+تصاویر

  همایش مبلغین محرم حوزه علمیه بشاگرد برگزار شد+تصاویر

  همایش مبلغین محرم حوزه علمیه بشاگرد برگزار شد+تصاویر
  همایش مبلغین محرم حوزه علمیه بشاگرد برگزار شد+تصاویر

  همسایگان بزرگترین خور خاورمیانه از ابتدایی ترین امکانات رفاهی محرومند!

  همسایگان بزرگترین خور خاورمیانه از ابتدایی ترین امکانات رفاهی محرومند!

  همسایگان بزرگترین خور خاورمیانه از ابتدایی ترین امکانات رفاهی محرومند!

  همسایگان بزرگترین خور خاورمیانه از ابتدایی ترین امکانات رفاهی محرومند!
  همسایگان بزرگترین خور خاورمیانه از ابتدایی ترین امکانات رفاهی محرومند!

  طی مسافت ۱۰کیلومتری برای تهیه ۲۰ لیتر آب/ چشمه آب گل آلود تنها گزینه پیش روی اهالی کوه حیدر است

  طی مسافت ۱۰کیلومتری برای تهیه ۲۰ لیتر آب/ چشمه آب گل آلود تنها گزینه پیش روی اهالی کوه حیدر است

  طی مسافت ۱۰کیلومتری برای تهیه ۲۰ لیتر آب/ چشمه آب گل آلود تنها گزینه پیش روی اهالی کوه حیدر است

  طی مسافت ۱۰کیلومتری برای تهیه ۲۰ لیتر آب/ چشمه آب گل آلود تنها گزینه پیش روی اهالی کوه حیدر است
  طی مسافت ۱۰کیلومتری برای تهیه ۲۰ لیتر آب/ چشمه آب گل آلود تنها گزینه پیش روی اهالی کوه حیدر است

  نوسازی شهری با کمک های مردمی/ دو هزار نفر عضو موسسه خیریه «محله زیبای من» هستند

  نوسازی شهری با کمک های مردمی/ دو هزار نفر عضو موسسه خیریه «محله زیبای من» هستند

  نوسازی شهری با کمک های مردمی/ دو هزار نفر عضو موسسه خیریه «محله زیبای من» هستند

  نوسازی شهری با کمک های مردمی/ دو هزار نفر عضو موسسه خیریه «محله زیبای من» هستند
  نوسازی شهری با کمک های مردمی/ دو هزار نفر عضو موسسه خیریه «محله زیبای من» هستند

  به مناسبت روز ملی سینما، بلیط سینما در هرمزگان نیم بها می شود

  به مناسبت روز ملی سینما، بلیط سینما در هرمزگان نیم بها می شود

  به مناسبت روز ملی سینما، بلیط سینما در هرمزگان نیم بها می شود

  به مناسبت روز ملی سینما، بلیط سینما در هرمزگان نیم بها می شود
  به مناسبت روز ملی سینما، بلیط سینما در هرمزگان نیم بها می شود

  محرومیت شرق هرمزگان از نظر کمبود فضاهای فرهنگی/ ماندگاری فرهنگ غنی جاسک به واسطه اقدامات دولتی نیست

  محرومیت شرق هرمزگان از نظر کمبود فضاهای فرهنگی/ ماندگاری فرهنگ غنی جاسک به واسطه اقدامات دولتی نیست

  محرومیت شرق هرمزگان از نظر کمبود فضاهای فرهنگی/ ماندگاری فرهنگ غنی جاسک به واسطه اقدامات دولتی نیست

  محرومیت شرق هرمزگان از نظر کمبود فضاهای فرهنگی/ ماندگاری فرهنگ غنی جاسک به واسطه اقدامات دولتی نیست
  محرومیت شرق هرمزگان از نظر کمبود فضاهای فرهنگی/ ماندگاری فرهنگ غنی جاسک به واسطه اقدامات دولتی نیست

  بندرعباس، شهر بدون شهربازی/ ساحلی ترین نقطه ایران پارک آبی ندارد

  بندرعباس، شهر بدون شهربازی/ ساحلی ترین نقطه ایران پارک آبی ندارد

  بندرعباس، شهر بدون شهربازی/ ساحلی ترین نقطه ایران پارک آبی ندارد

  بندرعباس، شهر بدون شهربازی/ ساحلی ترین نقطه ایران پارک آبی ندارد
  بندرعباس، شهر بدون شهربازی/ ساحلی ترین نقطه ایران پارک آبی ندارد

  پای لنگ خدمات شهری در همسایگی بندرعباس/ آبشورک همچنان از اینترنت بی بهره است

  پای لنگ خدمات شهری در همسایگی بندرعباس/ آبشورک همچنان از اینترنت بی بهره است

  پای لنگ خدمات شهری در همسایگی بندرعباس/ آبشورک همچنان از اینترنت بی بهره است

  پای لنگ خدمات شهری در همسایگی بندرعباس/ آبشورک همچنان از اینترنت بی بهره است
  پای لنگ خدمات شهری در همسایگی بندرعباس/ آبشورک همچنان از اینترنت بی بهره است

  شهرک سازی نخواهیم کرد/ هیچ امکاناتی را اختصاصی نمی‌کنیم

  شهرک سازی نخواهیم کرد/ هیچ امکاناتی را اختصاصی نمی‌کنیم

  شهرک سازی نخواهیم کرد/ هیچ امکاناتی را اختصاصی نمی‌کنیم

  شهرک سازی نخواهیم کرد/ هیچ امکاناتی را اختصاصی نمی‌کنیم
  شهرک سازی نخواهیم کرد/ هیچ امکاناتی را اختصاصی نمی‌کنیم

  جهاد فرهنگی کشور از بشاگرد آغاز شد

  جهاد فرهنگی کشور از بشاگرد آغاز شد

  جهاد فرهنگی کشور از بشاگرد آغاز شد

  جهاد فرهنگی کشور از بشاگرد آغاز شد
  جهاد فرهنگی کشور از بشاگرد آغاز شد

  قلب محرومیت هرمزگان زیرتیغ پزشکان جهادگر/ روزانه ۵۰۰نفر در بشاگرد خدمات درمانی رایگان دریافت می کنند

  قلب محرومیت هرمزگان زیرتیغ پزشکان جهادگر/ روزانه ۵۰۰نفر در بشاگرد خدمات درمانی رایگان دریافت می کنند

  قلب محرومیت هرمزگان زیرتیغ پزشکان جهادگر/ روزانه ۵۰۰نفر در بشاگرد خدمات درمانی رایگان دریافت می کنند

  قلب محرومیت هرمزگان زیرتیغ پزشکان جهادگر/ روزانه ۵۰۰نفر در بشاگرد خدمات درمانی رایگان دریافت می کنند
  قلب محرومیت هرمزگان زیرتیغ پزشکان جهادگر/ روزانه ۵۰۰نفر در بشاگرد خدمات درمانی رایگان دریافت می کنند

  کودک دو ساله مینابی در انتظار کمک های درمانی مسئولان و خیرین

  کودک دو ساله مینابی در انتظار کمک های درمانی مسئولان و خیرین

  کودک دو ساله مینابی در انتظار کمک های درمانی مسئولان و خیرین

  کودک دو ساله مینابی در انتظار کمک های درمانی مسئولان و خیرین
  کودک دو ساله مینابی در انتظار کمک های درمانی مسئولان و خیرین

  پزشکان جهادگر نظام سلامت بشاگرد را متحول کردند+تصاویر

  پزشکان جهادگر نظام سلامت بشاگرد را متحول کردند+تصاویر

  پزشکان جهادگر نظام سلامت بشاگرد را متحول کردند+تصاویر

  پزشکان جهادگر نظام سلامت بشاگرد را متحول کردند+تصاویر
  پزشکان جهادگر نظام سلامت بشاگرد را متحول کردند+تصاویر

  نخستین جشنواره عکس تیاب در جاسک برگزار شد+تصاویر

  نخستین جشنواره عکس تیاب در جاسک برگزار شد+تصاویر

  نخستین جشنواره عکس تیاب در جاسک برگزار شد+تصاویر

  نخستین جشنواره عکس تیاب در جاسک برگزار شد+تصاویر
  نخستین جشنواره عکس تیاب در جاسک برگزار شد+تصاویر

  عدم حضور مسئولان در نماز جمعه/ مسئولان باید در بین مردم باشند

  عدم حضور مسئولان در نماز جمعه/ مسئولان باید در بین مردم باشند

  عدم حضور مسئولان در نماز جمعه/ مسئولان باید در بین مردم باشند

  عدم حضور مسئولان در نماز جمعه/ مسئولان باید در بین مردم باشند
  عدم حضور مسئولان در نماز جمعه/ مسئولان باید در بین مردم باشند

  دشمنان امروز سنگر کانون خانواده را هدف قرار داده‌اند

  دشمنان امروز سنگر کانون خانواده را هدف قرار داده‌اند

  دشمنان امروز سنگر کانون خانواده را هدف قرار داده‌اند

  دشمنان امروز سنگر کانون خانواده را هدف قرار داده‌اند
  دشمنان امروز سنگر کانون خانواده را هدف قرار داده‌اند

  ۱۵پروژه با اعتبار ۷ میلیارد تومانی در بشاگرد به بهره برداری رسید

  ۱۵پروژه با اعتبار ۷ میلیارد تومانی در بشاگرد به بهره برداری رسید

  ۱۵پروژه با اعتبار ۷ میلیارد تومانی در بشاگرد به بهره برداری رسید

  ۱۵پروژه با اعتبار ۷ میلیارد تومانی در بشاگرد به بهره برداری رسید
  ۱۵پروژه با اعتبار ۷ میلیارد تومانی در بشاگرد به بهره برداری رسید

  بازسازی واقعه غدیر در جاسک/تصاویر

  بازسازی واقعه غدیر در جاسک/تصاویر

  بازسازی واقعه غدیر در جاسک/تصاویر

  بازسازی واقعه غدیر در جاسک/تصاویر
  بازسازی واقعه غدیر در جاسک/تصاویر

  «ستاره خلیج فارس» اصلی‌ترین تولید کننده بنزین کشور

  «ستاره خلیج فارس» اصلی‌ترین تولید کننده بنزین کشور

  «ستاره خلیج فارس» اصلی‌ترین تولید کننده بنزین کشور

  «ستاره خلیج فارس» اصلی‌ترین تولید کننده بنزین کشور
  «ستاره خلیج فارس» اصلی‌ترین تولید کننده بنزین کشور

  برگزاری آئین منبرگردانی غدیر در میناب با قدمت ۲۷سال+تصویر

  برگزاری آئین منبرگردانی غدیر در میناب با قدمت ۲۷سال+تصویر

  برگزاری آئین منبرگردانی غدیر در میناب با قدمت ۲۷سال+تصویر

  برگزاری آئین منبرگردانی غدیر در میناب با قدمت ۲۷سال+تصویر
  برگزاری آئین منبرگردانی غدیر در میناب با قدمت ۲۷سال+تصویر

  آنچه نمایندگان از رئیس جمهور پرسیدند واقعیت های جامعه بود

  آنچه نمایندگان از رئیس جمهور پرسیدند واقعیت های جامعه بود

  آنچه نمایندگان از رئیس جمهور پرسیدند واقعیت های جامعه بود

  آنچه نمایندگان از رئیس جمهور پرسیدند واقعیت های جامعه بود
  آنچه نمایندگان از رئیس جمهور پرسیدند واقعیت های جامعه بود

  دام پروی ظرفیت منحصربه فرد اقتصادی در روستا/ دامداران بشاگردی با مشکلات زیرساختی دست به گریبانند

  دام پروی ظرفیت منحصربه فرد اقتصادی در روستا/ دامداران بشاگردی با مشکلات زیرساختی دست به گریبانند

  دام پروی ظرفیت منحصربه فرد اقتصادی در روستا/ دامداران بشاگردی با مشکلات زیرساختی دست به گریبانند

  دام پروی ظرفیت منحصربه فرد اقتصادی در روستا/ دامداران بشاگردی با مشکلات زیرساختی دست به گریبانند
  دام پروی ظرفیت منحصربه فرد اقتصادی در روستا/ دامداران بشاگردی با مشکلات زیرساختی دست به گریبانند

  جابجایی ۳٫۷ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی در سال جاری

  جابجایی ۳٫۷ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی در سال جاری

  جابجایی ۳٫۷ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی در سال جاری

  جابجایی ۳٫۷ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی در سال جاری
  جابجایی ۳٫۷ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی در سال جاری

  مسابقات سرود ترنم امامت در میناب برگزار شد+تصاویر

  مسابقات سرود ترنم امامت در میناب برگزار شد+تصاویر

  مسابقات سرود ترنم امامت در میناب برگزار شد+تصاویر

  مسابقات سرود ترنم امامت در میناب برگزار شد+تصاویر
  مسابقات سرود ترنم امامت در میناب برگزار شد+تصاویر

  تقریبا هیچ سهم شهرک های گوهران از امکانات رفاهی/ شهروندان بشاگردی کپر های خود را به خانه های ضد زلزله ترجیح می دهند

  تقریبا هیچ سهم شهرک های گوهران از امکانات رفاهی/ شهروندان بشاگردی کپر های خود را به خانه های ضد زلزله ترجیح می دهند

  تقریبا هیچ سهم شهرک های گوهران از امکانات رفاهی/ شهروندان بشاگردی کپر های خود را به خانه های ضد زلزله ترجیح می دهند

  تقریبا هیچ سهم شهرک های گوهران از امکانات رفاهی/ شهروندان بشاگردی کپر های خود را به خانه های ضد زلزله ترجیح می دهند
  تقریبا هیچ سهم شهرک های گوهران از امکانات رفاهی/ شهروندان بشاگردی کپر های خود را به خانه های ضد زلزله ترجیح می دهند

  ۲ پروژه شهرداری شهر سردشت در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد

  ۲ پروژه شهرداری شهر سردشت در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد

  ۲ پروژه شهرداری شهر سردشت در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد

  ۲ پروژه شهرداری شهر سردشت در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد
  ۲ پروژه شهرداری شهر سردشت در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد

  تشریح برنامه‌های دهه ولایت و عید غدیر در جاسک

  تشریح برنامه‌های دهه ولایت و عید غدیر در جاسک

  تشریح برنامه‌های دهه ولایت و عید غدیر در جاسک

  تشریح برنامه‌های دهه ولایت و عید غدیر در جاسک
  تشریح برنامه‌های دهه ولایت و عید غدیر در جاسک

  قطب ماهی کشور در تب و تاب بازار فروش ماهی استاندارد/ عدم رعایت نکات بهداشتی اصلی ترین گلایه مردم از فروشندگان است

  قطب ماهی کشور در تب و تاب بازار فروش ماهی استاندارد/ عدم رعایت نکات بهداشتی اصلی ترین گلایه مردم از فروشندگان است

  قطب ماهی کشور در تب و تاب بازار فروش ماهی استاندارد/ عدم رعایت نکات بهداشتی اصلی ترین گلایه مردم از فروشندگان است

  قطب ماهی کشور در تب و تاب بازار فروش ماهی استاندارد/ عدم رعایت نکات بهداشتی اصلی ترین گلایه مردم از فروشندگان است
  قطب ماهی کشور در تب و تاب بازار فروش ماهی استاندارد/ عدم رعایت نکات بهداشتی اصلی ترین گلایه مردم از فروشندگان است

  نمایشگاه مد و لباس خلیج فارس «سنتی اداری» با حضور استاندار افتتاح شد

  نمایشگاه مد و لباس خلیج فارس «سنتی اداری» با حضور استاندار افتتاح شد

  نمایشگاه مد و لباس خلیج فارس «سنتی اداری» با حضور استاندار افتتاح شد

  نمایشگاه مد و لباس خلیج فارس «سنتی اداری» با حضور استاندار افتتاح شد
  نمایشگاه مد و لباس خلیج فارس «سنتی اداری» با حضور استاندار افتتاح شد

  دومین جشنواره آیینی، سنتی مُغ‌ و مُشتا در میناب برگزار شد+تصاویر

  دومین جشنواره آیینی، سنتی مُغ‌ و مُشتا در میناب برگزار شد+تصاویر

  دومین جشنواره آیینی، سنتی مُغ‌ و مُشتا در میناب برگزار شد+تصاویر

  دومین جشنواره آیینی، سنتی مُغ‌ و مُشتا در میناب برگزار شد+تصاویر
  دومین جشنواره آیینی، سنتی مُغ‌ و مُشتا در میناب برگزار شد+تصاویر

  جاسک قطب صید وصیادی جنوب شرق کشور است/ حال صیادان جاسک خوب نیست

  جاسک قطب صید وصیادی جنوب شرق کشور است/ حال صیادان جاسک خوب نیست

  جاسک قطب صید وصیادی جنوب شرق کشور است/ حال صیادان جاسک خوب نیست

  جاسک قطب صید وصیادی جنوب شرق کشور است/ حال صیادان جاسک خوب نیست
  جاسک قطب صید وصیادی جنوب شرق کشور است/ حال صیادان جاسک خوب نیست
  تجسمي و موسيقي
  اخبار ملی
  Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123